Designerskie dodatki w sypialni - szafki nocne i komody

Drewniana szafka nocna Luka

Czy meble spełniające funkcję ozdoby mogą być jednocześnie eleganckie i pasować do wielu aranżacji? Takie modele produktów jak nowoczesna szafka nocna drewniana Luka lub komoda z litego drewna Allen dowodzą, że jak najbardziej jest to możliwe.

Meble z litego drewna - designerska ozdoba sypialni

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że meble drewniane stanowią piękną ozdobą sypialni. Nowoczesna szafka nocna drewniana może pełnić funkcję naturalnego akcentu. Drewno, oprócz tego, że wycisza zmysły, wygląda zachwycająco. Sposób, w jaki układają się sęki, jak powierzchnia odbija światło, jaki ma kolor - to wszystko zależy od rodzaju surowca, oferowanego przez producenta mebli z litego drewna. Dąb posiada lekko złotawą barwę i raczej proste słoje. Takie drewno jest bardzo trwałe - z powodzeniem wykorzystuje się je do budowy stołów do jadalni, jak też i nowoczesnych szafek nocnych. Z jesionu nierzadko wykonuje się fronty meblowe. Chociaż wcześniej wspomniany dąb najczęściej kojarzy się z solidnością, warto wiedzieć, że jesion wcale mu na tym polu nie ustępuje. Komody z litego drewna jesionowego będą więc tak samo odporne na uszkodzenia mechaniczne, co ich odpowiedniczki wykonane z dębu. W zależności od preferencji estetycznych i wykorzystania, fani drewnianych mebli często wybierają również rozwiązania z orzecha, czereśni i olchy.

Drewno to przepiękny surowiec, ale jego charakter może w pełni wybrzmieć, dopiero gdy ten naturalny materiał zamknie się w formie estetycznego mebla. Projektanci nowoczesnych mebli drewnianych, zazwyczaj stawiają na proste linie i oszczędną dekoracyjność (a czasem wręcz na surowość) mebli. Takie designerskie warianty wyposażenia zachwycają prostotą - to ona stanowi ich największą wartość. Wygląd współczesnych nowoczesnych szafek drewnianych lub większych mebli, takich jak np. komoda z litego drewna świadczy o tym, że ozdoby sypialni mogą być stylowe i eleganckie. Dekoracje nierzadko kojarzą się z dość krzykliwymi formami i bardzo wyrazistym, określony stylem. Inwestując w tego typu dekoracyjne meble, pozbawiamy się możliwości szybkie i bezproblemowej zmiany wystroju. Meble z litego drewna, nawet te o bardzo nowoczesnych formach, nie narzucają całej przestrzeni tylko jednego lub dwóch wariantów aranżacyjnych. 

Ten surowiec nie tylko wdzięcznie poddaje się obróbce - z równym wdziękiem dopasowuje się do zmian wystroju. Oczywiście można spotkać się z meblami, które są mocno "określone" estetycznie. Tak jest w przypadku np. klasycznych zdobionych drewnianych kredensów czy szaf z wyrzeźbionymi w drewnie ornamentami.

Nowoczesne szafki nocne z drewna i inne meble drewniane do sypialni proponowane przez współczesnych producentów mają jednak zdecydowanie innych charakter, który wyraża się m.in. w:

  • Prostocie

Mniej często znaczy więcej. Mebel o subtelnym wyglądzie, zamiast rozpraszać swoją formą, pozwala skupić się na najważniejszym - pięknie naturalnego surowca. W takich projektach drewno gra pierwsze skrzypce, a prostota sprawia, że charakter materiału da się wyeksponować w stu procentach.

  • Łatwej pielęgnacji

Rzeźbione ornamenty mogą pięknie komponować się ze stylem klasycznym, ale mają jedną, poważną wadę - zbierają kurz. Komody i szafki nocne, stworzone w bardziej minimalistycznym stylu, łatwiej poddają się pielęgnacji.

Rośliny i tekstylia - jak dopełnić aranżację, w której pierwsze skrzypce grają drewniane meble?

Sypialnia to miejsce, w którym wypoczywamy i ładujemy nasze mentalne akumulatory. Nie od dzisiaj wiadomo, że natura ma na psychikę człowieka taki wyciszający wpływ. Jednym z prostych sposobów na wprowadzenie do mieszkania takiego naturalnego akcentu, jest zakup roślin doniczkowych.

Niektóre osoby sądzą, że taki dodatek nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo zielone ozdoby będą pobierać duże ilości tlenu i uwalniać dwutlenek węgla, co zmniejszy komfort związany z wypoczynkiem w tej przestrzeni. Zgodnie z tym, co twierdzą naukowcy, domowe roślinki nie mają aż tak dużego wpływu na powietrze w mieszkaniu. Jeśli jednak i tak się wahamy, możemy skusić się na rośliny z odwrotną fotosyntezą. Niektóre takie gatunki oczyszczają powietrze ze smogu, innych szkodliwych substancji, a w zamian wzbogacają powietrze w tlen. Okazała roślina o intrygującym wyglądzie może zdobić przestrzeń nie gorzej niż designerski dodatek od znanego projektanta.

Oprócz roślin, piękno drewnianych mebli skutecznie można wyeksponować tekstyliami. Sypialnia daje pod tym względem ogromne pole do popisu. Pościel, narzuty na łóżko, na fotele, zasłony - bez strachu możemy dobierać dowolne materiały i kolorystyki i dopasowywać je do aktualnej pory roku, tworzyć z ich pomocą świąteczny klimat lub po prostu pozwolić, żeby były odbiciem naszego aktualnego nastroju. Zmiana takich dodatków to zdecydowanie najszybszy i najtańszy sposób na przearanżowanie sypialni. W dodatku efekt naszych eksperymentów będzie widoczny od razu. Co ważne, każda taka nowa ozdoba będzie prezentować się zjawiskowo na tle nowoczesnych, eleganckich mebli drewnianych.