Jak dobrać najlepszy materac?

Jak wybrać materac

„Sposobem na bardziej produktywne, inspirujące i wesołe życie jest spanie.” – powiedziała podczas jednego ze swoich przemówień Arianne Huffington, twórczyni serwisu The Huffington Post. Trudno się z tym nie zgodzić. Kiedy jest się wyspanym, poprawia się nasze samopoczucie, zdrowie i psychika. Przyswajamy więcej informacji, pracujemy wydajniej i jesteśmy bardziej kreatywni. Materace do spania mogą w znacznym stopniu przyczynić się do spokojnego i zdrowego snu, dlatego ich wybór jest tak istotny.

Materace do spania – czym kierować się przy wyborze?

Wybór materacy do spania jest ogromny. Na początku warto więc wskazać swoje priorytety – dopasować rozmiar materaca do łóżka, określić budżet, a także wybrać model pod kątem twardości. Od właściwości materaca zależy bowiem, w jakim stanie obudzimy się po nocy. Źle dopasowany może skutkować bólami kręgosłupa, szyi, głowy, odczuwalnym zmęczeniem, a nawet problemami z koncentracją.

Materace do spania powinny przede wszystkim dopasowywać się do ułożenia ciała. Jego elastyczność ma być na tyle mobilna, aby delikatnie uginał się podczas zmieniania pozycji, ale jednocześnie nie może się zapadać. Materac twardy nadmiernie może powodować ucisk naczyń krwionośnych, czego konsekwencją będą skurcze i napięcia mięśni. Z kolei zbyt miękki materac do spania powoduje nienaturalne ułożenie kręgosłupa, co przekłada się na bóle w obrębie pleców. Przy wyborze warto też rozważyć czy odpowiedni będzie materac kieszeniowy czy inny, nowocześniejszy wariant – np. materac piankowy.

Jak dobrać materac?

Kiedy zastanawiasz się, jaki materac kupić, wybór odbywa się najczęściej pomiędzy materacem piankowym, a materacem kieszonkowym. Te pierwsze to oferta kierowana do miłośników nowoczesnych rozwiązań, którym zależy na maksymalnym komforcie podczas snu – bez uciskających sprężyn, odkształceń i z wysoką wytrzymałością.

Drugie, czyli materace kieszonkowe, to odpowiedź dla tradycjonalistów, którzy wahają się jaki materac kupić. Choć są to materace sprężynowe, warto zaznaczyć, że zastosowana w nich technologia jest znacznie bardziej komfortowa podczas użytkowania, niż w przypadku klasycznych modeli. Wszystko dlatego, że w tym wariancie są to zespoły niezależnie pracujących sprężyn, zamkniętych w materiałowych kieszonkach. Dzięki temu materac jest stabilniejszy, a samodzielna praca każdej sprężyny pozwala uniknąć efektu falowania w przypadku wariantów dwuosobowych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak dobrać materac do sypialni, np. do łóżka drewnianego, rozważ wariant materacy kieszonkowych.

Jakie są rodzaje materacy?

Różne są rodzaje materacy, tak jak różne są preferencje klientów. Materac do spania ma być przede wszystkim wygodny dla tego, kto na nim śpi, funkcjonalny i trwały. Uznaniem cieszą się zarówno materace twarde, jak i te średnie czy miękkie. Warto dostosować wybór do wagi ciała – wówczas wewnątrz materaca będzie wypełnienie, które nie będzie się nadmiernie uginało i zagwarantuje komfort podczas snu.

Planując zakup łóżka drewnianego do sypialni lub pokoju dziecięcego, należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na dobry materac do spania. Nawet najpiękniejsze łóżko drewniane nie będzie w pełni funkcjonalne, gdy materac do spania nie spełni swojej funkcji gwarantującej spokojny, regenerujący sen. Postaw więc na rodzaje materacy, które wpiszą się najlepiej w oczekiwania Twoje i innych domowników. Zwróć uwagę na rodzaj wypełnienia, ale też takie aspekty jak hipoalergiczność czy dobry jakościowo pokrowiec materaca.

Oferta materacy jest szeroka i zapewne każdy znajdzie wariant, który wpisze się w jego gusta. Istotną rolę w tym, jaki materac kupić, ogrywa rodzaj łóżka i liczba osób, które będą na nim spały. Warto więc już przed zakupem pomyśleć nad przeznaczeniem i dopasować rodzaj materaca do swoich preferencji.