Jak nowocześnie i wygodnie urządzić salon

Jak nowocześnie i wygodnie urządzić salon

Nowoczesny wystrój to nie tylko oszczędne formy. To również świadome łączenie różnorodnych stylistyk i tworzenie indywidualnych, zaskakujących połączeń. Drewno może być doskonałym sprzymierzeńcem w takich poszukiwaniach. Chociaż niektórym kojarzy się z tradycyjnym wyposażeniem, współcześni producenci mebli drewnianych zachwycają wyrobami, powstałymi na bazie eleganckich, oszczędnych projektów. Takie komody, stoły i inne drewniane meble do salonu, odzwierciedlają aktualnie panujące trendy i jednocześnie zapewniają wygodę i komfort domownikom.

Salon, czyli pomieszczenie, które chętnie prezentujemy gościom

To właśnie w tym pomieszczeniu zbiera się cała rodzina, żeby spędzić ze sobą czas i np. wspólnie nadrobić filmowe zaległości. Ale salon służy nie tylko podtrzymywaniu rodzinnych więzi; jest też miejscem, do którego zapraszamy gości. Nie dziwi więc fakt, że każdy z nas dokłada starań, żeby ta część mieszkania prezentowała się naprawdę atrakcyjnie. Różnego rodzaju ozdoby eksponujemy więc na ścianach, ustawiamy je na parapecie, na szafkach i regałach. Nieco mniejsze pole do popisu mają osoby, preferujące bardziej oszczędne aranżacje. Fani minimalizmu, nawet tego w bardzo złagodzonej postaci, starają się ograniczyć liczbę dekoracji i uniknąć wrażenia chaosu czy zagracenia. Ozdobienie przestrzeni staje się wtedy z nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzą designerskie meble do salonu z drewna, takie jak stoły i komody.

Drewno to surowiec wykorzystywany w przestrzeni domowej na ogromną skalę. Wykonuje się z niego ozdoby, przybory kuchenne oraz meble. To ostatnie wyposażenie, ze względu na swoje rozmiary, pozwala w pełnej okazałości zaprezentować piękno tego materiału.

Blat stołu do salonu z litego drewna sam w sobie jest atrakcyjną ozdobą. Absolutnie nie może być tutaj mowy o identycznie wyglądających wyrobach, bo unikalny wygląd surowca sprawia, że każdy taki mebel do salonu prezentuje się nieco inaczej. Ozdobny charakter może mieć również rama stołu. W modelu Leonard, stworzona została z metalu, co nadaje jej solidności i stabilności. Jednocześnie, nowoczesny design sprawia, że konstrukcja prezentuje się bardzo lekko. Takie nowoczesne designerskie stoły do salonu dowodzą, że minimalizm wcale nie musi być nudny; wystarczy odrobina kreatywności, aby mebel intrygował niezwykłą formą. Nietradycyjny stelaż, znacznie odbiegający wyglądem od standardowych rozwiązań, posiada również model Ingram. Pomalowane proszkowo nogi stołu mogą wydobyć dodatkową estetyczną jakość z innych elementów - albo podkreślą wyposażenie o czarnej barwie, albo będą stanowić kontrastową przeciwwagę dla jaśniejszych dodatków.

Strefowość w salonie - jak stworzyć spójną przestrzeń?

Strefowe zaaranżowanie przestrzeni pozwala na:

  • Zwiększenie jej funkcjonalności
  • Maksymalne wykorzystanie metrażu

Oddzielne pomieszczenie przeznaczone pod jadalnię to dla większości osób luksus, na który nie mogą sobie pozwolić. Przeważnie jadalniami z prawdziwego zdarzenia dysponują osoby mieszkające w domach. Właściciele mieszkań zazwyczaj muszą to pomieszczenie dzielić z salonem. Z pomocą nowoczesnym mebli można jednak tak rozplanować rozkład tego pomieszczenia, żeby było ono funkcjonalne i prezentowało się świetnie. Niezastąpione będą przy tym stoły z litego drewna. Jednym z największych wyzwań, jest podzielenie salonu w taki sposób, żeby przestrzeń była spójna, ale jednocześnie spełniała różne potrzeby domowników. Meble z litego drewna do salonu pozwalają wykreować właśnie taką harmonijną aranżację.

Wystarczy w jednej części pokoju umieścić nowoczesny stół do salonu, a inną wzbogacić o mebel, również wykonany z tego surowca, np. komodę z litego drewna. Przykładami takich mebli, pasującymi do tej reprezentacyjnej części mieszkania jest np. drewniana komoda do salonu Luke. To swoiste połączenie pojemnych, bezuchwytowych szafek z półkami, pozwalającymi wyeksponować ozdoby, książki, fotografie itp. Drewniane komody do salonu mogą również spełniać funkcję szafek pod sprzęt rtv. Właśnie w tym celu da się wykorzystać np. model Allen.

Powtarzanie się motywu drewnianego w różnych częściach mieszkania to prosty sposób na uniknięcie sytuacji, w której część jadalniana widocznie "gryzie się’' z częścią wypoczynkową. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby estetycznie rozdzielić te dwa obszary. Wystarczy wybrać nieco odmienną (ale współgrającą ze sobą) kolorystykę ozdób i tekstyliów. Drewniane nowoczesne meble do salonu pozwalają na dość ekstrawaganckie i odważne eksperymenty dotyczące wyboru dekoracji i innych dodatków. Dzięki temu, że komody z litego drewna i stoły do salonu estetycznie do siebie nawiązują, trudno tu zaburzyć aranżacyjną harmonię.

Pielęgnacja mebli drewnianych

Nowoczesny, wygodnie urządzony salon to nie tylko właściwie dobrane meble. To również decydowanie się na materiały, które łatwo utrzymać w dobrym stanie. Na tym polu drewno również prezentuje się atrakcyjnie. W efekcie podczas sprzątania nie trzeba poświęcać mu dużo więcej uwagi niż pozostałym elementom wyposażenia. Na wygląd surowca wpływa również fakt, że odpowiednio zabezpieczony, twardy gatunek drewna, jest odporny na pęknięcia, uszkodzenia i uszczerbienia.