Materace - rodzaje i charakterystyka

Materac z leżącym na nim plusowym misiem

Przepiękne, wymarzone łóżko z litego drewna wreszcie pojawiło się w twojej sypialni. To oznacza, że czas na kolejny, wcale nie mniej ważny krok - wybór materaca. Na rynku znajdziemy bardzo wiele wariantów, a ich rozpiętość cenowa jest ogromna. W dzisiejszym tekście przybliżymy charakterystykę kilku najpopularniejszych rodzajów materacy. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom proces wyboru idealnego materaca będzie dużo łatwiejszy.

Materace z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej

Materace piankowe to najbardziej podstawowa wersja materaca. Ten klasyczny wariant najlepiej sprawdzi się w sypialni dzieci lub na łóżkach jednoosobowych - przeważnie zaleca się, aby spały na nich osoby ważące mniej niż 65 kg. Upowszechnienie się nowoczesnych technologii w dziedzinie materacy sprawiło, że pianka przestała być utożsamiana z tanim wyrobem dość słabej jakości. Wszystko za sprawą materaca z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej. Materace z pianki wysokoelastycznej zapewniają stabilne podparcie dla całego ciała. Charakteryzują się wysoką sprężystością oraz odpornością na odkształcenia. Z kolei wariant termoelastyczny doskonale dopasowuje się do kształtu ciała śpiącej osoby.

Nowoczesne materace kieszeniowe

Materac kieszeniowy różni się od tradycyjnego materaca sprężynowego (zwanego również materacem bonelowym) obecnością osobnych kieszeni. W efekcie sprężyny pracują niezależnie od siebie, dopasowując się do obydwu osób. Dzięki kieszeniom możliwe jest też zróżnicowanie twardości sprężyn, co sprawia, że materac doskonale dopasowuje się do ciała użytkownika.

Przykładem materaca kieszeniowego jest np. oferowany przez Desiq model Onyks. Wyposażony został w sprężyny kieszeniowe 7-strefowe. Co ciekawe, właściciel produktu może wybrać, która strona jest dla niego aktualnie wygodniejsza. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych materacy piankowych, w wariancie kieszeniowym coraz częściej można się spotkać ze zróżnicowaniem stron produktu pod względem twardości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że materace kieszeniowe są droższe od nieco starszych materacy bonelowych.

Materace lateksowe

Ta opcja jest szczególnie polecana dla alergików. Materac lateksowy dobrze sprawdzi się również u osób, borykających się z podwyższoną potliwością. Do jego zalet zaliczyć należy też samą konstrukcję. Idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i charakteryzuje się świetną sprężystością. Do wad materaca lateksowego trzeba zaliczyć cenę. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę przedłużoną trwałość produktu, inwestycja nie wydaje się tak duża.

Kwestia twardości materaca

Niezależnie od tego, czy wybieramy wariant z pianki wysokoelastycznej, zwykły materac piankowy, czy zaawansowaną opcję kieszeniową i lateksową, koniecznie zwróćmy uwagę na oznaczenia twardości. Producenci posługują się następującymi stopniami twardości:

  1. materac miękki - H1
  2. materac średnio twardy - H2
  3. materac twardy - H3
  4. materac bardzo twardy - H4

Chociaż wiele osób sądzi, że twardsze rozwiązania są zdrowsze dla kręgosłupa, nie jest to prawda. Twardość materaca powinna być dopasowana do naszej wagi. Zbyt miękki lub zbyt twardy produkt sprawi, że kręgosłup nie będzie odpowiednio ułożony podczas spania i pojawić się mogą dolegliwości bólowe. Podczas zakupu dobrze jest więc skorzystać z doradztwa sprzedawcy - w prestiżowych sklepach pracownik udzieli nam informacji o konkretnym materacu i pomoże nam wybrać optymalny wariant.