Naturalne cechy drewna niesłusznie postrzegane jako jego wady

Naturalne cechy drewna niesłusznie postrzegane jako jego wady

Drewno to materiał naturalny, którego największą zaletą jest niepowtarzalność. Dlatego trudno jest uzyskać dwa takie same jego kawałki, w związku z czym trudno znaleźć dwa takie same meble. Mimo, że będą do siebie podobne, to nigdy nie będą identyczne.

 

 

Kupując drewniane meble, warto więc być świadomym, że ich wygląd może nieznacznie różnić się od tych prezentowanych na zdjęciach lub oglądanych w salonach meblowych. Producenci dokładają wszelkich starań, aby wygląd ich produktów tylko nieznacznie odbiegał od mebla pokazowego. Nie oznacza to jednak, że jakiekolwiek odstępstwo bądź nieregularność rysunku drewna jest jego wadą.  Określa się to raczej jako naturalną, nieusuwalną cechę drewna.

Zatem, jakie naturalne cechy drewna niesłusznie postrzegane są jako ich wady?

Połysk drewna

Połysk drewna zależy od jego gatunku, gładkości, twardości, a przede wszystkim od rodzaju przekroju drewna i sposobu wykończenia. Naturalne drewno nie posiada wyraźnego połysku. Drewno iglaste i miękkie liściaste ma słabszy połysk niż drewno twardych drzew liściastych - nawet mimo wygładzenia jego powierzchni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Połysk drewna uzależniony jest przede wszystkim od promieni rdzeniowych widocznych w przekroju stycznym i promieniowym (dąb, buk, wiąz, platan). W drewnie dębowym, czy też bukowym tworzą się smugi, łuny, plamy o wyraźnym połysku zwane "błyszczem". Wynika to z przecięcia drewna w przekroju promieniowym lub stycznym przez promienie rdzeniowe drewna.

Błyszcze

Błyszcze wyglądają trochę jak rozstępy i plamy - nie są jednak wadą drewna, a jego charakterystyczną cechą. Można je także spotkać w laminatach naśladujących wygląd drewna, aby jak najbardziej odzwierciedlały rysunek naturalnego drewna.

 

 

 

 

 

 

 

Czy można zmienić połysk drewna?

Połysk drewna można zmienić jedynie w pewnym stopniu stosując różne zabiegi podczas wykańczania jego powierzchni. Zaliczamy do nich wygładzanie, lakierowanie lakierami bezbarwnymi bądź woskowanie. Nie można go jednak całkowicie usunąć.

Barwa drewna

To, jaki kolor ma drewno zależy od jego gatunku, składu gleby i położenia geograficznego, w którym rośnie drzewo. W strefie klimatu umiarkowanego drewno jest zazwyczaj jasne, co pozwala na jego barwienie, np. poprzez becjowanie. Im bliżej równika, tym zabarwienie drewna jest bardziej intensywne. Dlatego kolor drewna akacji europejskiej będzie różnił się od koloru drewna akacji egzotycznej. Ponadto drewno gatunków beztwardzielowych jest jednolicie jasne (brzoza, buk, grusza, kasztanowiec, leszczyna, klon polny).

W drewnie mogą się jednak pojawić naturalne, brązowe przebarwienia, które w zależoności od rodzaju cięcia przypominają kresi (cięcie wzdłużne) lub plamki (cięcie poprzeczne), co wynika z naturalnych właściwości drewna.

Barwa drewna zmienia się pod wpływem czynników atmosferycznych (światła, wilgoci, itp) oraz działania grzybów. W wyniku procesów utleniania barwa świeżo ściętego drzewa ciemnieje. Dlatego też polecamy kupowanie w tym samym czasie elementów mających stanowić komplet mebli w jednym pomieszczeniu. Dokupowanie kolejnych ich elementów po upływie czasu może być przyczyną różnego wybawienia poszczególnych mebli, mimo że pochodzą z tej samej kolekcji i mają to samo wybarwienie drewna.

Sposób padania promieni słonecznych, jak również układu słojów ma duży wpływ na postrzeganie barwy drewna, a w jego efekcie barwy mebla. W niektórych przypadkach niektórzy mogą uznawać to jako wadę mebla, co jest oczywiście nieprawdą i jako wada nigdy nie zostanie uwzględnione. Taką sytuację doskonale ilustrują poniższe zdjęcia - fronty zamocowane pionowo i poziomo optycznie różnią się między sobą barwą. Jednak ułożenie ich w taki sposób, że słoje znajdują się w tym samym kierunku pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

 

 

Na barwę drewna mają wpływ także garbniki, które w połączeniu z solami metali powodują nawet jego czernienie (drewno dębu). Można ją jednak zmieniać poprzez odpowiednie zabiegi techniczne, jak woskowanie, lakierowanie, bejcowanie, malowanie, itp.

Zapach drewna

Wiąże się z zawartymi w nim żywicami, olejkami eterycznymi, garbnikami, tłuszczami. W zasadzie drewno wydziela słaby zapach, który zanika w miarę jego wysychania. Są jednak niektóre gatunki o bardzo intensywnym zapachu, jak drewno cedru, jałowca wirginijskiego i inne.

Stosowanie różnych materiałów do produkcji mebla

Meble często wykonywane są różnych rodzajów materiałów (głównie z powodu obniżenia ich ceny oraz zmniejszenia wagi). Zazwyczaj tył komody oraz dno szuflady są wykonane ze sklejki drewnianej. W łóżkach łączniki (niewidoczne elementy pod stelażem) są wykonywane z drewna bukowego lub sosnowego.. Różnice w odbiorze koloru w takich przypadkach są zwykle spowodowane zastosowaniem różnego rodzaju materiałów.

Wymienione wyżej cechy drewna są jego zaletą, a nie wadą, gdyż są naturalne, stworzone przez naturę w trakcie wzrostu drzewa, z którego drewno pochodzi. To one właśnie podkreślają szlachetność materiałów użytych do produkcji mebli.

Autor: ONEMARKET