Wybieramy materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy

W materacu kieszeniowym, podobnie jak w tradycyjnym materacu sprężynowym, spotkamy się z równomiernie rozmieszczonymi sprężynami, które podczas użytkowania kurczą się i rozciągają na swojej długości. Nowsze rozwiązanie jest jednak dużo bardziej praktyczne i zapewnia użytkownikom wyższy poziom komfortu. Z czego to wynika?

Materac kieszeniowy - jak działa?

Pierwszą sprężynę kieszeniową wyprodukowano już w 1899 i nazwano ją sprężyną Marshalla. Taką konstrukcję stosuje się do dziś w nowoczesnych materacach sprężynowych; produkt oczywiście wyposaża się dodatkowymi udogodnieniami, które są zdobyczami technologicznymi ostatnich lat. Mimo różnic między modelami, efekt jest ten sam - sprężyna umiejscowiona jest w specjalnej kieszeni, dzięki czemu może pracować niezależnie od pozostałych sprężyn.

Jak wybrać materac kieszeniowy?

Przede wszystkim należy wybrać dobrą wielkość produktu. Materac jest inwestycją na dłuższy czas, dlatego warto przemyśleć to, jakiego rozmiaru potrzebujemy. Przeważnie spotkamy się z materacami kieszeniowymi o wymiarach:

  • 120x200 cm
  • 140x200 cm
  • 160x200 cm
  • 180x200 cm
  • 200x200 cm

Chociaż materace kieszeniowe mają podobną konstrukcję, dobrze będzie zapoznać się z udogodnieniami obecnymi w konkretnych modelach. Warto zwrócić uwagę na to, że producenci oferują różne warianty rozwiązań, w obrębie tego samego produktu. Tak jest np. w modelu Onyks, w którym klient ma możliwość wyboru twardości sprężyn (H2 lub H3). Dodatkowo strony materaca zróżnicowane są pod względem twardości.

Większość nowoczesnych modeli ma wydzielone strefy komfortu. Takie udogodnienie wprowadzono np. w modelach Wezen Lux, Syriusz i Nestor. Dzięki strefom twardości, poszczególne obszary materaca inaczej reagują na nacisk (a więc po prostu różnią się twardością). Projekty takich materaców biorą pod uwagę anatomiczną budowę ciała człowieka i fakt, że na określone partie produktu działa inny nacisk.

Wybierając materace kieszeniowe, nie zapomnijmy zwrócić uwagi również na takie pozornie mało istotne sprawy, jak zamek rozdzielczy, bo dzięki niemu pranie pokrowca będzie łatwiejsze. Jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować się ze sprzedawcą i opowiedzieć mu o tym, czego oczekujemy od idealnego materaca.